Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 roku, spisana konstytucja. To święto narodowe pozwala nam przypomnieć sobie o ważnych wartościach, takich jak: wolność, równość, demokracja, oraz o korzeniach naszej historii i tradycji.
W ten dzień warto także zastanowić się nad tym, jakie wyzwania stoją przed Polską dzisiaj i jakie działania powinniśmy podjąć, aby kraj ten był jeszcze bardziej demokratyczny, wolny i równy.
3 maja to także uroczystość religijna, gdyż Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. To wydarzenie jest okazją do wyrażenia naszego szacunku do Matki Bożej oraz do modlitwy za Polskę.
Fot. Senat RP