Pierwszy dzień wiosny – z nadzieją
Spotkanie biznesowe w Bielsku-Białej
Cenię sobie naszą wybitną pisarkę Zofię Kossak-Szczucką (II voto Szatkowska) mieszkającą przez wiele lat w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. W jej twórczości fundamentem był katolicyzm i przywiązanie do polskości.
Zapraszam Państwa do obejrzenia filmu o Zofii Kossak: „Mulier fortis. Kobieta mężna” w reżyserii Adama Kraśnickiego. Premiera odbędzie się dzisiaj 23 marca 2023 r. o godz. 20.15 w TVP Historia oraz jutro 24 marca 2023 r. o godz. 10.35 w TVP Historia. Wcześniej dzieło było prezentowane w Konoteatrze Rialto w Katowicach: https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/177234,Premierowy-pokaz-filmu-Mulier-fortis-Kobieta-mezna-w-rez-Adama-Krasnickiego-Kato.html . Film powstał w koprodukcji Instytutu Pamięci Narodowej z Telewizją Polską S.A.
Myślę, że warto obejrzeć ten film, tym bardziej, że 9 kwietnia minie 55. lat od jej śmierci (ur. 10 sierpnia 1889 r. w Kośminie, zm. 9 kwietnia 1968 r. w Bielsku-Białej). W tej chwili wracam pamięcią do wydarzeń sprzed 5 lat w Senacie. Uczciliśmy okrągłą 50. rocznicę śmierci pisarki, otwierając wystawę „Bezcenne dziedzictwo. Zofia Kossak (1889–1968)” przygotowaną przez muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich oraz fundację jej imienia. W Senacie zorganizowaliśmy też konferencję: „W obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Senat RP w hołdzie Zofii Kossak w 50. rocznicę śmierci”: https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/senat-i-senatorowie/art,10611,24-kwietnia-2018-r-.html
Pochodzę z Pierśćca, dlatego szczególnie bliska mojemu sercu jest „Legenda o św. Mikołaju z Pierśćca”, którą Zofia Kossak napisała w 1938 r., a ukazała się drukiem w 1963 r. w tomie „Ognisty wóz”. To jest drobna perełka w bogatym dorobku literackim wiernej Bogu i Kościołowi Gaździny literatury śląskiej, wyjątkowej mężnej kobiety – „mulier fortis“, która służyła Panu Bogu, ludziom i naszej ojczyźnie. I za tę piękną służbę jestem jej wdzięczny.
Fot. IPN