Aktorzy z Cieszyna zagrali sztukę Karola Wojtyły
19. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego przypada 29 kwietnia. To dzień, który upamiętnia ofiary represji sowieckich i niemieckich wobec polskiego duchowieństwa. Wśród męczenników tego okresu był również szczególnie mi bliski sługa Boży ks. Franciszek Kałuża z Pierśćca, mojej rodzinnej miejscowości, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau.
Co roku w sposób szczególny wspominam tego wyjątkowego kapłana, który spoczywa na starym cmentarzu w Pierśćcu na Ziemi Cieszyńskiej.
Ks. Franciszek Kałuża był jednym z tysięcy polskich duchownych, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej przez nazistowskich okupantów. Jego męczeńska śmierć stała się symbolem walki polskiego duchowieństwa o wolność i niepodległość. Jego wzorcowa postawa w obozie koncentracyjnym pozostanie na zawsze w mojej pamięci.
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest okazją do uhonorowania pamięci wszystkich tych, którzy w czasie wojny i okupacji oddali swoje życie za wiarę i ojczyznę. Ich męczeństwo stanowi dla nas dziś nie tylko wzór odwagi i poświęcenia, ale także przypomnienie o wartościach, które powinny kierować naszym życiem i naszymi działaniami.