Ojcze Święty Janie Pawle II – dziękuję
Spotkanie z dr Wandą Półtawską
Stanowisko Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusza Kopcia oraz Radnego Miasta Bielsko-Biała Marcina Litwina
w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II
Wybór Polaka na Papieża to bez wątpienia wydarzenie o wielkiej randze, które być może już się nie powtórzy w historii naszej Ojczyzny i świata. Konklawe przełamało ponad 500-letnią tradycję wyboru włoskich kardynałów.
W 2023 roku przypada 45. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II. Co warte podkreślenia – jego pontyfikat stał się swoistą promocją Polski w świecie, z czego jesteśmy dumni. Wiele dobra uczynił dla naszej Ojczyzny. Możemy się tym jedynie chlubić.
Jan Paweł II zapisał się w historii jako najbardziej aktywny Papież. Jest autorem czternastu encyklik dotyczących najróżniejszych sfer ludzkiej aktywności oraz życia chrześcijańskiej wspólnoty.
Zapisał się również jako jeden z najbardziej znanych i cenionych Papieży. Jego działanie na rzecz ewangelizacji świata oraz głoszenia miłości Chrystusa cieszyło się ogromnym poparciem i szacunkiem wśród wiernych, przedstawicieli innych wyznań oraz ateistów. Papież potrafił dotrzeć do każdego człowieka niezależnie od wyznania. Docierał do ludzi w najbardziej odległych zakątkach świata. Docierał do młodzieży, chociażby na zainicjowanych przez niego Światowych Dniach Młodzieży. Jego nauka oraz przesłanie nadziei i miłości Jezusa Chrystusa skutkowało wieloma pozytywnymi zmianami w życiu jednostek oraz całych narodów. Jemu też zawdzięczamy wolność naszego Narodu, to, że jesteśmy wolni od komunizmu.
Jan Paweł II był orędownikiem praw człowieka. Potępiał stanowczo wszelkie działania wymierzone przeciwko życiu ludzkiemu, rodzinie i małżeństwu rozumianemu jako związek kobiety i mężczyzny. Zauważmy też, że nieraz przepraszał za zło wyrządzone przez ludzi Kościoła, w ten sposób ukazując pokorę Kościoła świadomego swoich słabości. Potępiał krzywdy wyrządzone dzieciom w sferze seksualnej, uznając je jako jedno z najcięższych przestępstw.
Za swoją niezłomność w propagowaniu miłości Jezusa, dążeniu do wolności, tworzeniu solidarności wśród ludzi oraz obronie życia innych doświadczał od ludzi wrogich Kościołowi szeregu prześladowań, łącznie z próbą zamordowania Jego osoby. Mimo to, nadal odważnie trwał przy swoich przekonaniach.
Podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat Jan Paweł II wezwał: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. To wezwanie staje się aktualne także i obecnie, w czasach, kiedy próbuje się niszczyć Kościół, rodzinę, ośmieszać wartości chrześcijańskie, zło nazywać dobrem, a dobro – złem; kiedy pojawia się szereg oskarżeń wobec Świętego Jana Pawła II; kiedy ludzie wrodzy Kościołowi próbują zakłamywać rzeczywistość, rozpowszechniać o nim fałszywe informacje; kiedy dokonywane są próby niszczenia autorytetów, w tym wielkiego autorytetu, jakim był Papież Polak. To wszystko ma na celu zburzenie chrześcijańskich fundamentów spajających wciąż zdrowy polski naród. Dostrzegamy, jak aktualne stają się słowa, które Papież napisał w encyklice „Fides et Ratio”: „W ostatnich czasach doszły też do głosu różne doktryny próbujące podważyć wartość nawet tych prawd, o których pewności człowiek był przekonany. Uprawniona wielość stanowisk ustąpiła miejsca bezkrytycznemu pluralizmowi, opartemu na założeniu, że wszystkie opinie mają równą wartość: jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych przejawów braku wiary w istnienie prawdy, obserwowanego we współczesnym świecie”.
Przedstawiając niniejsze stanowisko, sprzeciwiamy się wszelkim próbom zakłamywania pamięci o Wielkim Rodaku. Pokazujemy swoją stanowczą postawę, pomimo postępującej dyskryminacji Kościoła i dyskredytowania Świętego Jana Pawła II. Podejmujemy walkę o Ducha Narodu, walkę o młode pokolenie, które staje się coraz bardziej zlaicyzowane. Apelujemy do ludzi sumienia, zwłaszcza do tych, którzy mieli okazję spotkać Jana Pawła II i słuchać go: wybaczajcie ludziom, którzy próbują pokazywać Papieża Polaka w złym świetle. Nie walczcie tymi samymi narzędziami: atakiem, kłótniami, ale dajcie świadectwo o dobru, jakie czynił Jan Paweł II, i propagujcie je szczególnie wśród młodego pokolenia, pokazując w ten sposób młodym ludziom prawdę.