W związku z wprowadzonymi w grudniu 2020 r. zasadami bezpieczeństwa, które, ograniczając działalność w sektorze turystyki, wpłynęły niekorzystnie na sytuację ekonomiczną gmin na obszarach górskich, Rada Ministrów przygotowuje program wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego zlokalizowanych na tych terenach.
W okręgu wyborczym nr 79, dotyczy to w całości powiatu żywieckiego oraz część powiatu cieszyńskiego (Ustroń, Wisla, Istebna, Brenna i Goleszów).
Sytuacja epidemiczna spowodowała konieczność wprowadzenia dodatkowych obostrzeń, których celem było zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19. Nowymi regulacjami została objęta zwłaszcza branża turystyczna, ponieważ aktywność turystyczna może sprzyjać rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19, jako wynik zwiększonej mobilności społeczeństwa i liczby kontaktów społecznych w okresie świątecznym, noworocznym i ferii zimowych.Całkowicie została zamknięta działalność turystycznej bazy noclegowej oraz infrastruktury turystycznej, w tym stoków narciarskich.Wymienione regulacje szczególnie dotknęły obszary górskie, dla których okres zimowy stanowi wysoki sezon turystyczny, a dochody uzyskiwane z turystyki są podstawą budżetu wielu gmin.
Projektowana przez Radę Ministrów Uchwała wprowadzi rozwiązanie, które stanowi formę wsparcia samorządów obszarów górskich i jest realizowane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.Wsparciem zostanie objętych ponad 200 gmin położonych na terenach górskich.
Celem programu jest wsparcie samorządów, w których spadek przychodów może spowodować utratę płynności finansowej, a w konsekwencji zagrozić ich dalszemu funkcjonowaniu. Przygotowany program będzie uruchomiony w pierwszym kwartale 2021 roku.
W ramach programu, gminy mogą skorzystać z dwóch instrumentów wsparcia:
Oba instrumenty są istotnym wsparciem dla gmin, przyczyniając się m.in. do powstania nowoczesnej infrastruktury na potrzeby rozwoju lokalnej turystyki.
Pieniądze otrzymane w ramach wsparcia mogą zostać przeznaczone na wydatki związane z inwestycjami, w szczególności z budową, rozbudową, przebudową i modernizacją infrastruktury turystycznej oraz komunalnej niezbędnej do świadczenia i rozwoju usług turystycznych. Realizacja inwestycji we wskazanym zakresie pozwala na utrzymywanie aktywności w ramach lokalnej gospodarki turystycznej.