84. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu – zaproszenie
84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę
Dzisiaj 15 września 2023 r. wspominamy 84. rocznicę spalenia Synagogi w Ustroniu. To wydarzenie skłania nas do refleksji nad przeszłością oraz zobowiązuje do działania na rzecz lepszej przyszłości.
W 1938 roku w Niemczech miały miejsce wydarzenia, które zapowiadały nadchodzącą tragedię. Prześladowania Żydów rozpoczęły się wraz z dojściem Hitlera do władzy w 1933 roku. Noc Kryształowa w 1938 roku była kulminacyjnym punktem tej nienawiści. Niemieckie synagogi płonęły, a tysiące Żydów było prześladowanych. To wydarzenie jednoznacznie pokazało, dokąd zmierzała polityka nazistowska.
Noc Kryształowa 1938 roku była początkiem masowych prześladowań Żydów w XX wieku. Różne źródła podają, że podczas tej nocy zginęło 91 osób pochodzenia żydowskiego, a około 30 tysięcy trafiło do obozów koncentracyjnych. Już w czasie Kryształowej Nocy w ponad 170 miejscowościach spalono synagogi.
Nawet wówczas mało kto traktował poważnie wers z nazistowskiego hymnu: „Dzisiaj słyszą nas Niemcy, jutro – cały świat”.
Był to jednak tylko wstęp do uruchomienia machiny zbrodni, która na przestrzeni kilku następnych lat pochłonąć miała prawie 6 milionów ofiar.
Przywołam przykłady zniszczonych synagog w pobliskich miejscowościach.
Prof. Richard Pipes w swojej książce „Żyłem” tak wspomina rodzinne miasto: „Cieszyn to urocze miasto, na wpół renesansowe, na wpół barokowe, które wyszło bez szwanku z II wojny światowej – z wyjątkiem Synagogi, którą Niemcy spalili 13 września 1939 roku, zaraz po wkroczeniu”.
W pierwszych dniach wojny została spalona synagoga w Skoczowie.
Z 8 na 9 września 1939 roku hitlerowcy spalili synagogę stojącą u stóp Wzgórza Zamkowego w Będzinie wraz z modlącymi się w niej Żydami.
W połowie września 1939 roku w Bielsku miejscowi Niemcy podłożyli materiały łatwopalne i wybuchowe pod Żydowski Dom Ludowy im. Chaima Bialika oraz pod trzy żydowskie świątynie, w tym synagogę główną przy ul. 3 Maja.
Dokonywane zniszczenia można opisać słowami zaczerpniętymi z Psalmu 74:
Na pastwę ognia świątynię Twoją wydali,
doszczętnie zbezcześcili przybytek Twego imienia.
Rzekli w swym sercu: «Razem ich zniszczmy!»
Spalili w kraju wszystkie miejsca świętych zgromadzeń.
Synagoga w Ustroniu była miejscem modlitw i zgromadzeń religijnych, ale także miejscem spotkań społeczności żydowskiej. To miejsce nie tylko zostało zniszczone materialnie, jako budynek, ale stało się również symbolem ataku na takie wartości, jak wiara i ojczyzna.
Wspominamy te ciemne karty historii, oddając hołd wszystkim ofiarom Holocaustu.
Pomnik w Ustroniu, kształtem przypominający żydowski nagrobek, przypomina nam o potrzebie przeciwdziałania antysemityzmowi i nienawiści. Musimy zrozumieć, że historia może się powtórzyć, jeśli nie będziemy czujni i nie będziemy dążyć do lepszej, bardziej etycznej przyszłości.
To nasze zadanie, aby kultywować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i budować społeczność, w której szacunek dla innych będzie fundamentem naszego wspólnego dziedzictwa.
Kończąc, pozwolę sobie jeszcze przywołać słowa modlitwy napisanej w 2001 roku na prośbę p. Stevena Goldsteina, syna krakowskich Żydów:
Boże Abrahama,
Boże Proroków,
Boże Jezusa Chrystusa,
W Tobie zawarte jest wszystko,
Do Ciebie zmierza wszystko,
Ty jesteś kresem wszystkiego.
Wysłuchaj naszych modlitw, jakie zanosimy za naród żydowski,
który – ze względu na swoich przodków – jest Tobie nadal bardzo drogi.
Wzbudzaj w nim nieustanne coraz żywsze pragnienie
zgłębienia Twojej prawdy i Twojej miłości.
Wspomagaj go, by zabiegając o pokój i sprawiedliwość
mógł objawiać światu moc Twego błogosławieństwa.
Wspieraj go, aby doznawał szacunku i miłości ze strony tych,
którzy jeszcze nie rozumieją wielkości doznanych przez niego cierpień,
oraz tych, którzy solidarnie, w poczuciu wzajemnej troski,
wspólnie odczuwają ból zadanych mu ran.
Pamiętaj o nowych pokoleniach, o młodzieży i dzieciach,
aby niezmiennie wierne Tobie trwały w tym,
co stanowi szczególną tajemnicę ich powołania.
Umocnij wszystkie pokolenia, aby dzięki ich świadectwu ludzkość pojęła, że Twój zbawczy zamiar rozciąga się na całą ludzkość i że Ty, Boże, jesteś dla wszystkich narodów początkiem, i ostatecznym celem. Amen.
Tadeusz Kopeć
Fot. Wikipedia